484,074 unikalne wizyty
Nawigacja
Aktualności
Bezpieczny wypoczynek
Sześciolatek
Dokumenty
Kontakt
Archiwum przetargów
Stypendia
Szkoła
Misja szkoły
Schemat organizacyjny
Kalendarz roku szkolnego
Plan lekcji - I semestr
Podręczniki
Patron
Samorząd Uczniowski
Wolontariat
Biblioteka
Świetlica
Nagrodzeni pracownicy
Osiągnięcia
Klas I-III
Klas IV - VI
Publikacje
dla rodziców
dla uczniów
Rekrutacja
Oddziały przedszkolne
Klasy I
Gimnazja
Rodzice
Rada Rodziców
Rada Szkoły
Oferta/Konkursy
Promocja zdrowia
Ramowy plan pracy
Zajęcia pozalekcyjne
Dzień Otwarty Szkoły
Projekty
Zajęcia w czasie ferii
Profilaktyka wad postawy
Tabliczka mnożenia
Sport w szkole
SKO
Komputerowy Mistrz
Regulamin
2013/2014
Wydarzenia
Jasełka 2013
Od inspiracji do kreacji
Kongres Naukowy
Stypendyści
zDolny Ślązaczek
Imprezy
Tytuły roku
Klub Młodego Literata
Jestem bezpieczny
Blok Sportowy
Basen
Zdjęcia basenu
Nauka pływania
Sala gimnastyczna
Depozyt
Trener osiedlowy
Formularze
Regulaminy
Stołówka
Obiady
Regulamin
Ulotka
Zdjęcia
Spotkanie z aktorem

Pawła Okońskiego znamy z ról telewizyjnych (Pierwsza miłość – Marian Śmiałek, M jak miłość – Władysław) oraz kreacji aktorskich na deskach wrocławskich teatrów (Mayday w Teatrze Polskim, Kolacja dla głupca czy Prawdziwa komercja we Wrocławskim Teatrze Komedia).

Po spotkaniu aktor cierpliwie rozdawał autografy. Nikt nie odszedł zawiedziony

Zobacz zdjęcia, przeczytaj recenzje uczniów.

Poczet królów polskich

„Poczet królów polskich” Jana Matejki w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Pomiędzy 10 września a 19 października 2014 roku, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, można zwiedzać wystawę rysunków Jana Matejki pt.: „Poczet królów polskich”. Wystawa obejmuje cykl 44 rysunków ołówkiem powstałych w latach 1891-1893. Rysunki zostały zamówione przez wiedeńskiego wydawcę Maurycego Perlesa, jako ilustracje do książki o historii Polski. Szkice wykonano na grubym papierze, a następnie utrwalone za pomocą fiksowania.

            Prace nad rysunkami Matejko poprzedził żmudnym i czasochłonnym zbieraniem informacji na temat wyglądu, ubioru władców Polski oraz regaliów koronnych. Należy nadmienić, że klejnoty koronne ze skarbca na Wawelu, zostały zagrabione przez wojska pruskie w 1795 roku, po czym uległy zniszczeniu w 1809 roku. Ryciny prezentujące kolejnych władców Polski miały być reprodukowane za pomocą heliograwiury(*). Początkowo portrety Pocztu ukazywały się w pojedynczych zeszytach, a następnie wydano je łącznie w formie książkowej.

            Rysunki Matejki wykupił od Perlesa Bolesław Orzechowicz, który przekazał prace miastu Lwów w 1919 roku. W 1946 roku Poczet przekazano do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Szkice władców znajdują się w specjalnej sali, na drugim piętrze muzeum. Okna sali są szczelnie przesłonięte czerwonymi storami,  a zwiedzanie odbywa się przy sztucznym oświetleniu. Na wprost wejścia znajduje się drzewo genealogiczne polskich władców wpisane w białego orła z rozłożonymi skrzydłami.

            Postacie władców Polski rozwieszone zostały na ścianach wokół sali, na wysokości wzroku dorosłego człowieka. Pod każdym szkicem znajduje się krótka notka biograficzna oraz opis miniaturowego fragmentu ryciny. Opisane fragmenty rysunków ściśle nawiązują do historii opisywanego władcy.

            Prace Jana Matejki wpłynęły na moje wyobrażenie o wyglądzie władców Polski. Ze szkiców emanuje  duma i majestat królów Polski. Uświadomiłem sobie, że ich podobizny mogę codziennie oglądać na banknotach NBP.

Na potrzeby wystawy wydano katalog autorstwa Ewy Halawy i Grzegorza Wojturskiego, będących jej  kuratorami.

(*) Heliograwiura, fotograwiura, jedna z dawnych metod techniki druku wklęsłego polegająca na kopiowaniu reprodukowanego obrazu fotograficznego na tzw. papierze pigmentowym, z którego przenoszono kopię na płytę miedzianą, po wywołaniu i wytrawieniu płyty otrzymywano formę drukową.

Michał Mądrala kl. Vc

IV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

26 września nasza szkoła wzięła udział w IV Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia

Hasło akcji brzmiało „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

Tydzień przed WMTDay 2014 ukazały się informacje o przystąpieniu szkoły do obchodów tego szczególnego dnia.

W piątek 26 września 2014 r. powołani Egzaminatorzy (Uczniowie klasy 6 a i 4 d) sprawdzali umiejętności mnożenia wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Uczniowie i dorośli mogli popisać się przed Komisjami Egzaminacyjnymi doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem do egzaminu z tabliczki mnożenia przystąpiło 288 osób. W skład Komisji Egzaminacyjnej weszli uczniowie z klasy 6 a: Anna Banaś, Milena Lis, Natalia Tymczyszyn, Kinga Walter, Patrycja Komarnicka, Martyna Krejczy, Maciej Dudek, z klasy 4 d: Oliwia Majtyka, Maja Omelaniuk, Martyna Sendyka, Tomasz Indycki, Jakub Oleksiak, Kamil Samsel.

Przez cały czas trwania akcji uczniów wspierali nauczyciele-asystenci: Kamila Tarczyńska, Sylwia Kulig, Małgorzata Dąbrowska, Beata Gołębiewska, Joanna Głuszuk.

Wszystkim serdecznie dziękuję.

Koordynator

Anna Żukrowska

Zdjęcia w Galerii.

Polskie Państwo Podziemne

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko odjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury. Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej inicjuje zorganizowanie w całej Polsce lokalnych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…”.

Więcej informacji na: www.pamiec.pl/ppp.

Uczniowski Program Stypendialny

Szczegóły w zakładce Stypendia.

Ważna informacja dla rodziców

W ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Wrocławską Oświatą (ZSZWO) został utworzony portal oświatowy www.edu.wroclaw.pl. Portal jest miejscem wymiany aktualności oraz informacji o ofercie szkół i placówek, a także udostępnienia usług elektronicznych dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Po zalogowaniu na portal, korzystając z utworzonych kont będzie możliwe korzystanie z dziennika elektronicznego, zasobów biblioteki szkolnej, platformy edukacyjnej, czy też udział w rekrutacji do szkół.

Od nowego roku szkolnego będziesz mógł sprawdzać najważniejsze szkolne wydarzenia w kalendarzu wrocławskiej edukacji. Kalendarz będzie dostępny na portalu www.edu.wroclaw.pl. Już dziś możesz sprawdź kiedy będziesz miał wolne dni w najbliższym roku szkolnym, w tym celu wejdź na stronę

http://pe.edu.wroclaw.pl/calendar/view.php?view=day&cal_d=1&cal_m=9&cal_y=2014#event_367

Pełna funkcjonalność kalendarza dostępna jest dla osób posiadających konto na portalu Wrocławska Edukacja www.edu.wroclaw.pl. Jeśli nie masz konta na portalu - zachęcam do jego utworzenia – dzięki niemu będziesz miał dostęp nie tylko do kalendarza, ale także do dziennika elektronicznego, platformy edukacyjnej, konta w chmurze Microsoft (poczta, dysk sieciowy, Office Online). Sprawdzisz także dostępność książki w bibliotece.
Aby utworzyć konto na portalu zgłoś się do sekretariatu szkoły macierzystej – tam uzyskasz pełną informację.

W związku z powyższym ZAINTERESOWANYCH RODZICÓW prosimy o wypełnienie ipodpisanie wybranych przez Państwa wniosków oraz o ich dostarczenie do sekretariatu szkoły.

Instrukcja:

 Dla uczniów posiadających UrbanCard (karta ta będzie pełniła funkcję elektronicznej karty identyfikacyjnej) rodzice wypełniają:

  1. Wniosek WU oraz wniosek WKR

Dla uczniów NIE POSIADAJĄCYCH UrbanCard (elektroniczna karta identyfikacyjna po doładowaniu w Biurze Obsługi Klienta będzie pełniła funkcję biletu komunikacji miejskiej):

  1. Wniosek WUK + zdjęcie dziecka w wersji elektronicznej w formacie JPEG (może być zrobione prywatnym aparatem)

Istnieje możliwość utworzenia KONTA RODZICA (OPIEKUNA PRAWNEGO) na Portalu Internetowym „Wrocławska Edukacja. Zainteresowanych rodziców prosimy o wypełnienie, podpisanie i złożenie do sekretariatu wniosku WR.

Dokumenty nalepiej pobierać poprzez naciśnięcie prawym klawiszem myszki na linku i wybranie opcji "Zapisz element docelowy jako..." (lub analogicznej, w zależności od używanej przeglądarki).

Dyrektor szkoły

28.05.2014

Góra Grosza

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej zbiórce GÓRA GROSZA.
Dziękujemy uczniom, wychowawcom klas, nauczycielkom świetlicy i sekretarzowi szkoły – pani Aleksandrze Szejdzie za zbieranie groszy i złotówek, zaś rodzicom uczniów klas młodszych za pomoc w przeliczaniu zebranych pieniędzy w swoich klasach.
Zebraliśmy w tym roku 1545 zł. i 73 gr.
Szczególne podziękowania należą się następującym klasom :

  • 3 B – największa zebrana kwota w tym roku
  • 3 C – bardzo duża kwota zebrana w tym roku i najwięcej zebranych pieniędzy przez dwa kolejne lata – w zeszłym roku i dwa lata temu
  • 1 D i 6 C – za bardzo duże kwoty zebrane w tym roku


Rada Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami
p. Anieszką Fortuną i p. Beatą Skonieczną

Trzymaj się prosto

W dniach 28.10-8.11.2013 r. w naszej szkole odbyła się w klasach 1-3 już po raz drugi, w ramach szkolnego programu prozdrowotnego, akcja Trzymaj się prosto” pod hasłem „Gdy o swoje zdrowie dbamy, kręgosłupy proste mamy”. Akcja miała na celu przekazanie uczniom wiedzy na temat profilaktyki wad postawy, wyrabianie nawyków trzymania prawidłowej postawy ciała, popularyzację gimnastyki śródlekcyjnej i promowanie aktywnego, zdrowego stylu życia. W ramach akcji, przeprowadzone zostały w klasach 1-3 pokazy ćwiczeń śródlekcyjnych, które zaprezentował Pan Wiesław Cieślicki, nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć z gimnastyki korekcyjnej. Ogromnym zainteresowaniem i aktywnością ze strony wszystkich uczniów klas młodszych cieszyły się wspólne ćwiczenia ruchowe przy muzyce, które prowadziły z dużym entuzjazmem nauczycieli wychowania fizycznego Pani Magdalena Michalska i Pani Małgorzata Misiarz. Dodatkowo akcja „Trzymaj się prosto” wzbogacona została wystawą poświęconą profilaktyce wad postawy jak również zapoznaniem wszystkich rodziców klas młodszych tą tematyką. Zdjęcia w Galerii. Ulotka dla rodziców.

Koordynator akcji

Sylwia Kulig- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Bicie rekordu

BICIE REKORDU W JEDNOCZESNYM WYKONANIU RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO - ODDECHOWEJ

 

16 października 2013r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły włączyli się do wspólnego ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Pomysłodawcą akcji była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, która postanowiła pokazać efekty programu „Ratujemy. Uczymy Ratować”. 

Bicie rekordu polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Całe wydarzenie trwało zaledwie pół godziny i rozpoczęło się dokładnie o godzinie 12.00 na sali gimnastycznej. W naszej szkole do bicia rekordu zaangażowało się aż 9 klas: Ia, Id, IIc, IId, IIId, IIIe, IVa, VIb i VIc, czyli prawie 200 osób.

Każdy uczeń przystąpił do resuscytacji i wykonał na przygotowanym fantomie 30 ucisków oraz dwa oddechy ratownicze. Wszyscy byliśmy dumnie z przeprowadzonej akcji. Nagrodą okazało się pobicie rekordu świata, do którego łącznie przystąpiło 86 580 osób z całej Polski. Gratulujemy sobie i innym dzieciom, które przyczyniły się do pobicia rekordu, a co za tym idzie pokazały, że potrafią ratować ludzkie życie. Pamiętaliśmy, że podjęcie akcji ratowniczej jest zawsze lepsze niż nie udzielenie pomocy. Zdjęcia w Galerii.

BRAWO!

 

Koordynatorki Beata Gołębiewska i Anna Bruzi


ICIE REKORDU W JEDNOCZESNYM WYKONANIU RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO - ODDECHOWEJ

 

16 października 2013r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły włączyli się do wspólnego ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Pomysłodawcą akcji była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, która postanowiła pokazać efekty programu „Ratujemy. Uczymy Ratować”. 

Bicie rekordu polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Całe wydarzenie trwało zaledwie pół godziny i rozpoczęło się dokładnie o godzinie 12.00 na sali gimnastycznej. W naszej szkole do bicia rekordu zaangażowało się aż 9 klas: Ia, Id, IIc, IId, IIId, IIIe, IVa, VIb i VIc, czyli prawie 200 osób.

Każdy uczeń przystąpił do resuscytacji i wykonał na przygotowanym fantomie 30 ucisków oraz dwa oddechy ratownicze. Wszyscy byliśmy dumnie z przeprowadzonej akcji. Nagrodą okazało się pobicie rekordu świata, do którego łącznie przystąpiło 86 580 osób z całej Polski. Gratulujemy sobie i innym dzieciom, które przyczyniły się do pobicia rekordu, a co za tym idzie pokazały, że potrafią ratować ludzkie życie. Pamiętaliśmy, że podjęcie akcji ratowniczej jest zawsze lepsze niż nie udzielenie pomocy.

 

BRAWO!

 


Koordynatorki Beata Gołębiewska i Anna Bruzi

BICIE REKORDU W JEDNOCZESNYM WYKONANIU RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO - ODDECHOWEJ

 

16 października 2013r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły włączyli się do wspólnego ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Pomysłodawcą akcji była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, która postanowiła pokazać efekty programu „Ratujemy. Uczymy Ratować”. 

Bicie rekordu polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Całe wydarzenie trwało zaledwie pół godziny i rozpoczęło się dokładnie o godzinie 12.00 na sali gimnastycznej. W naszej szkole do bicia rekordu zaangażowało się aż 9 klas: Ia, Id, IIc, IId, IIId, IIIe, IVa, VIb i VIc, czyli prawie 200 osób.

Każdy uczeń przystąpił do resuscytacji i wykonał na przygotowanym fantomie 30 ucisków oraz dwa oddechy ratownicze. Wszyscy byliśmy dumnie z przeprowadzonej akcji. Nagrodą okazało się pobicie rekordu świata, do którego łącznie przystąpiło 86 580 osób z całej Polski. Gratulujemy sobie i innym dzieciom, które przyczyniły się do pobicia rekordu, a co za tym idzie pokazały, że potrafią ratować ludzkie życie. Pamiętaliśmy, że podjęcie akcji ratowniczej jest zawsze lepsze niż nie udzielenie pomocy.

 

BRAWO!

 


Koordynatorki Beata Gołębiewska i Anna Bruzi

Dzień Patrona

14 października 2013r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas 2a i 2b, pod opieką wychowawczyń, zaprezentowali program poetycko-muzyczny połączony z prezentacją multimedialną poświęconą postaci naszego patrona – Mariusza Zaruskiego. Uczniowie własnoręcznie przygotowali statki i żaglowce, które wzbogaciły oprawę artystyczną uroczystości. Na koniec dzieci wręczyły nauczycielom i pracownikom szkoły ogromne serca z życzeniami. Zdjęcia w Galerii.

Koordynatorzy uroczystości

Anna Żukrowska

Sylwia Kulig

Sylwia Kulig – wychowawca klasy 2b

Sprzątanie Świata

W  roku szkolnym 2013/2014  wzięliśmy udział w  XX   jubileuszowej akcji  „Sprzątanie Świata – Polska”.
Uczniowie wszystkich klas 1-3 naszej szkoły w terminie 18.09-25.09.13r. uczestniczyli  w warsztatach ekologicznych pn.: „ Odkrywamy czystą Polskę”.
Działania dzieci na rzecz ekologii wynikały również z realizacji zadań wpisanych  w Ogólnoszkolny Projekt Ekologiczny pn.: „ Woda, powietrze, gleba-dobra niezastąpione” realizowanego w naszej szkole w 3-letnim cyklu edukacji. Celem działań podjętych przez najmłodszą szkolną społeczność w tej akcji było sprzątanie śmieci na terenie parku znajdującego się przy Hali Orbita w sąsiedztwie naszej placówki, wyrabianie nawyku dbania o piękno i czystości najbliższej okolicy. Pełne sprawozdanie.

W związku z tą akcją odbył się również konkurs plastyczny pn.: „ Jestem, więc nie śmiecę” - sprawozdanie.

Wrocław Europejska Stolica Kultury - Kandydat

Nasza szkoła uczestniczy w akcji Nakrętki dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci

Bezpieczny internet